sobota, 24 września 2016

Bake off? OFF! OFF!

[Źródło: pixabay.com]
Programów kulinarnych ci u nas dostatek. Zdarza mi się rzucić okiem na ten czy ów, przeważnie na popołudniowe powtórki - w trakcie prasowania. Sporadycznie odcinki "Top Chefa", "Masterchefa", także tej edycji dla dzieci. Obejrzałam także ze dwie edycje "Hell's Kitchen", bodajże 1 i 3. Czasem zaczepię o "Kuchenne Rewolucje", a dawniej dawniej - programy Roberta Makłowicza (te były z gatunku poznawczych, a nie show). Jeszcze pamiętam "Słodki biznes", gdzie profesjonaliści wykonywali spektakularne torty.

W ubiegły poniedziałek natomiast spróbowałam nowego programu: "Bake off - Ale ciacho!"
Chyba ob-ciacho. Tak nudnej i sztucznej produkcji chyba jeszcze nie widziałam. To ma być niby najbardziej apetyczny program w telewizji?
Zgroza. Oddajcie fartucha!

Uczestnicy-amatorzy (było ich początkowo 12) rywalizują w dziedzinie rozmaitych wypieków. W tym odcinku (to już trzeci) akurat przygotowywali słodkości - w pierwszej części makaroniki według podanej im receptury, w drugiej - swoje popisowe ciasteczka.
Małą dygresja o makaronikach - gdybym miała gotować masę  jednocześnie mierząc termometrem, by osiągnęła 119 stopni, a potem wystudzić do iluśtam - to bym zwariowała. A gdyby ktoś oceniał moje ciasteczka niemalże "z linijką i cyrklem" (idealne makaroniki muszą mieć takie owakie parametry) - to jak wyżej.

Dłużyło się okrutnie, oglądało - średnio.
Bardzo mnie zdziwiło, a wręcz oburzyło, że uczestnicy co trochę oblizywali palce. To niehigieniczne i nieprofesjonalne. Dobra, każdemu się zdarza, ale w telewizyjnym programie, gdzie uczestnicy walczą o tytuł polskiego mistrza wypieków -  nie wypada. Nie powinno się tak robić. Podobnie jak oblizywać łyżki i znów nią mieszać.
Jedna z uczestniczek dała drugiej masę do skosztowania. Tamta oczywiście dziabnęła paluchem - z całego pojemnika. Gratuluję zasad czystości przygotowywania jedzenia. Szef Amaro wygonił by je do domu. 

Jurorami w programie są  jakieś cukierniczo-kulinarne sławy, ale zwykłemu szarakowi - całkiem nieznane. Ale o to chodzi. Oni są po prostu nudni. Zupełnie nie przykuwają uwagi widza.

Najgorzej, moim zdaniem, wypadają jednak prowadzące.
Jedna ma wadę wymowy, druga brzmi jak Myszka Miki, czy inna postać z kreskówki. Obie mówią sztucznie, teatralnie. Takie "gwiazdy ze spalonego teatru", jak się dawniej mawiało. Coś mi się zdaje, że kroją się nowe celebrytki.
A te szanowne prowadzące to Anna Gacek (zdecydowanie lepiej wygląda w radiu) oraz Paulina Mikuła (vlogerka-polonistka, mówiąc inaczej - Miodek w spódnicy).
Nie przypadły mi do gustu.

Jedynym elementem, broniącym się w tym programie, są felietony Roberta Makłowicza. W obejrzanym przeze mnie odcinku była mowa o napoleonce vel kremówce.


"Bake off - Ale ciacho!" to według mnie najgorszy z programów kulinarnych, jakie można zobaczyć na szklanym ekranie. Wieje nudą i sztucznością. Zatem: OFF!5 komentarzy:

 1. Nie oglądałam ani kawałka, więc trudno mi oceniać, ale bardzo lubię brytyjską wersję tego programu i miałam nadzieję, że i u nas zrobią coś na poziomie. Cóż, nie zawsze się udaje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj jednak zerknąć na kawałek polskiej edycji, porównasz, "wyłapiesz" na czym poległa nasza wersja. Moim zdaniem wiele zależy od doboru ludzi, nie każdy jest urodzonym prowadzącym show, niestety.

   Usuń
 2. Oglądałam dwa pierwsze odcinki i niestety muszę się z Tobą zgodzić. Program nudny, sztuczny i nie do przełknięcia. Do tego usilnie próbujący naśladować zagraniczne odpowiedniki. Prowadzące irytujące, a jury uważa się za Bóg wie co. Nie, nie, nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli program jest oparty na zagranicznym formacie, to musi go naśladować, problem wtedy, gdy pierwowzór jest dobry, a jakaś lokalna wersja - słaba. I tak niestety chyba jest u nas. Kiedyś jeszcze obejrzę z jeden odcinek, bo chciałabym mieć szersze porównanie i może poszukam w sieci zagranicznych edycji.
   Swoją drogą, dlaczego nie ma oryginalnych programów, tylko wszystko na obcych licencjach...ech...

   Usuń
 3. Tu np. oryginał: https://youtu.be/uS-F5nwyBp8

  OdpowiedzUsuń

'Napisz proszę, chociaż krótki list" ;-)

Moja lista blogów