sobota, 12 maja 2012

KMC -"Karolcia" Maria Krüger

M. Kruger, Karolcia, Wyd. Siedmioróg 1995, s. 134.

Wiele osób wymienia "Karolcię" jako jedną z najulubieńszych książek dzieciństwa. Jej obecność w kanonie lektur szkolnych dla najmłodszych sprawia, że nie sposób nie znać tej opowieści o błękitnym koraliku. Któż z nas nie chciał mieć takiego talizmanu! Kto nie marzył o tym, by być niewidzialnym, by latać czy rozmawiać ze zwierzętami! Czytając "Karolcię" można tego było doświadczyć choć w wyobraźni. Maria Krüger, znana autorka literatury dziecięcej, napisała tę powieść w 1959 roku, a więc już od ponad pół wieku kolejne pokolenia czytają o perypetiach sympatycznej dziewczynki.(...)
Ciąg dalszy znajdziecie tutaj/Tu zaś chciałam dać banerek "Klasyka Młodego Czytelnika", ale coś się pofikało i nie mogę. To ten z czytającym dzieciakiem -po prawej stronie/

18 komentarzy:

 1. Uwielbiam "Karolcię", koniecznię muszę do niej wrócić, to jedna z książek, którą czytała mi mama przed snem, a potem czytałyśmy razem - trochę prywaty :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Uwielbiam - to w moim przypadku -za duże słowo, ale miło było powrócić do tej opowieści.
   Pozdrawiam kawowo!

   Usuń
 2. Lubię ją niezmiennie od lat. Nie starzeje się. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie starzeje się - fakt. Pozdrawiam również ;-)

   Usuń
 3. Ooo jak dawno ją czytałam. Muszę koniecznie ją sobie przypomnieć:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło nieraz odświeżyć lektury z dawnych lat ;-)

   Usuń
 4. pamiętam,że po przeczytaniu Karolci też miałam taki błękitny koralik. Szkoda,ze nie był magiczny,ale moja wyobraźnia skutecznie to rekompensowała. Miałam jeszcze pierścień Arabelli :)

  OdpowiedzUsuń
 5. hm... a ja nawet nie pamiętam czy tę lekturę czytałam czy nie?

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja się spotykałam często z opinią, że Karolcia była nudna (?!). Mnie się ogromnie podobała i po lekturze wybrałam sobie piękny żółty koralik (akurat żółty miałam naprawdę ładny i wyjątkowy) i wszędzie go ze sobą nosiłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, ja się z takimi opiniami nie zetknęłam. Wszystko zależy chyba od wieku odbiorcy - patrząc okiem dorosłego- to może i nie ma rewelacji, ale z punktu widzenia kilkulatka- są przygody, jest magia, a przy tym prosta klarowna fabuła. Nie zapominajmy, że to jedna z pierwszych samodzielnie czytanych lektur.
   Koralik - wow!

   Usuń
  2. pamiętam tę książkę. Była jedną z moich ulubionych w dzieciństwie.

   Usuń
 7. A ja nie znam Karolki, wstyd :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to możliwe??!!! Koniecznie przeczytaj razem z Siostrzeniczką ;-)

   Usuń
 8. Hmm ja jestem pewna, że u mnie nie było tej książki na liście lektur, ale tytuł nie raz mi się obił o uszy :) może kiedyś córci poczytam :) i przy okazji sama poznam Karolcie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudowne, muszę do niej wrócić:)

  OdpowiedzUsuń

'Napisz proszę, chociaż krótki list" ;-)

Moja lista blogów