piątek, 1 czerwca 2012

"Poczytaj mi, mamo" - dla dzieci małych i dużych!

Źródło zdjęcia: Nasza Księgarnia
Nawet nie marzyłam, że moje ulubione książeczki z dzieciństwa zostaną zeskanowane strona po stronie łącznie z okładkami i pięknie wydane -  na kredowym papierze, w twardej oprawie. Wydawnictwo Nasza Księgarnia sprawiło mi nie lada niespodziankę. Odkąd ukazała się "Księga pierwsza" (ciemnoniebieska) wiedziałam, że obowiązkowo zasili nasze zbiory, potem dołączyła "Księga druga" (zielona), teraz czekamy na kolejne (mam nadzieję, że rychło pojawi się trzecia - może czerwona?). 

"Poczytaj mi, mamo" kupiłam nie tylko dla Elwirki, ale i (może nawet bardziej) dla siebie. Z radością i sentymentem odkrywałam zawartość tomów znajdując tam znane nieomal na pamięć teksty (np. "Daktyle", "Niebieska dziewczynka", "Trzymaj się, Kamil" czy "Chcę mieć przyjaciela"), te nieco zapomniane, ale odświeżone (np. "Zarozumiała łyżeczka"), oraz takie, z którymi miałam przyjemność zetknąć się po raz pierwszy ( to te z wydań z lat 70-tych, np. "Mój piękny, złoty koń"). Miło było powrócić do tych utworów, spotkać się z postaciami, poszerzyć znajomość klasyki literatury dziecięcej. Każda księga zawiera reprint dziecięciu "bajek". Wśród autorów m.in. Danuta Wawiłow, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Sławomir Grabowski i Marek Nejman (tak, tak kot Filemon też zagościł w tym wydaniu), Helena Bechlerowa, Julian Tuwim oraz Małgorzata Musierowicz. Na końcu każdego tomu znajdują się krótkie biogramy literatów, a także, co ciekawe, ilustratorów. Wśród ich zacnego grona m.in. Wanda Orlińska, Zbigniew Rychlicki, Edward Lutczyn. 

Wspaniała lektura dla całej rodziny! Jedni powspominają, drudzy - poznają. Kolejne pokolenia mają możliwość wychować się na wartościowych utworach w dodatku elegancko wydanych.

Wszystkim Dzieciom 
- małym i dużym -
- w Dniu Dziecka i nie tylko -  
życzę uśmiechu od ucha do ucha
 oraz półek uginających się od pięknych książek
 których wspomnienia będą wracać po latach 
jak bumerang...
Do życzeń dedykuję Wam piosenkę:

 


5 komentarzy:

 1. Ach - kiedy to było ? poczytaj mi mamo - fajne książeczki - polecam - szczególnie że dzisiaj Dzień Dziecka - Wszystkiego Najlepszego Dla Wszystkich Dzieci

  OdpowiedzUsuń
 2. Patryczek będzie zadowolony z takich książeczek:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam te książeczki! Muszę zajrzeć do piwnicy, czy je gdzieś mam, a jak nie, to koniecznie muszę je nabyć!

  OdpowiedzUsuń
 4. Tez kiedys nabede :)
  (przepraszam za brak polskich liter)

  OdpowiedzUsuń
 5. Poczytaj mi Mamo..cudne wspomnienia z tych pięknych, beztroskich lat dzieciństwa. ;D

  OdpowiedzUsuń

'Napisz proszę, chociaż krótki list" ;-)

Moja lista blogów