Pokazywanie postów oznaczonych etykietą literatura/historia/kultura/obyczaje. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą literatura/historia/kultura/obyczaje. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 18 czerwca 2020

"Matki. Niezwykła historia macierzyństwa"

Jak zmieniało się podejście do macierzyństwa na przestrzeni wieków? Czy doświadczenia współczesnych matek różnią się od tych sprzed lat? Skąd kobiety czerpały wiedzę o opiece nad niemowlętami i jakie ślady ich przeżyć dotrwały do dzisiejszych czasów? Czym jest “matczynienie”? Jak to było z rodzeniem,  karmieniem, przewijaniem, praniem, snem, noszeniem oraz innymi aspektami macierzyństwa? Dowiemy się tego dzięki wnikliwej i dość osobistej publikacji Sarah Knott, wykładowczyni w Indiana University, autorki artykułów na temat kobiet, płci kulturowej i uczuć.
(...)

Niestety, momentami książka  wydaje się zbyt chaotyczna i nużąca, całość po prostu jest nierówna. Szczerze mówiąc, ta publikacja trochę mnie rozczarowała, nie porwała emocjonalnie, rozminęła się z moimi oczekiwaniami. Nie do końca przemawia do mnie metoda przyjęta przez autorkę. Doceniam jej skrupulatność,  pracowitość, chęć podzielenia się wiedzą oraz własnymi doświadczeniami i refleksjami, cały czas jednak zastanawiam się, kto ma być odbiorcą tej książki.

całość recenzji:


niedziela, 16 lipca 2017

"#Sława" K. Korwin-Piotrowska

"Wielka sława to żart, książę błazna jest wart (...)" - tak brzmią słowa arii z jednej z najsłynniejszych operetek świata pod tytułem "Baron Cygański". Żart , a może fakt? Jak z tą sławą naprawdę jest, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy media, zwłaszcza internet, decydują o czyimś "być czy nie być" na skali popularności?
Najnowsza publikacja autorstwa kontrowersyjnej, znanej z ostrego języka dziennikarki okazała się zajmującą, choć momentami irytującą lekturą.

Moja opinia pod linkiem:


http://www.polscyautorzy.pl/index.php/pl/recenzje/966-karolina-korwin-piotrowska-slawa-proszynski-i-s-ka

środa, 18 lipca 2012

"Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre. Zasady. Gafy"

M. Barbasiewicz, Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre. Zasady. Gafy,
Wydawnictwo Naukowe PWN 2012.


"Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą" powiada Sędzia z kart mickiewiczowskiego dzieła. Niemałą i niełatwą pracę włożyła Maria Barbasiewicz w przygotowanie niniejszej publikacji poświęconej grzeczności - szeroko pojętej - właśnie. Autorka  jest z wykształcenia historykiem, jej zainteresowania oscylują wokół kultury, sztuki, etnografii i socjologii. Ma w swoim dorobku liczne dokumentacje, artykuły i opracowania naukowe z tej dziedziny. Można więc nazwać ją specjalistką. 

"Dobre maniery..." nie stanowią jednak pozycji specjalistycznej, są skierowane do szerokiego grona odbiorców. Istotę tej pozycji najlepiej oddają słowa ze wstępu:"Tematem książki będą zasady savoir-vivre'u praktykowane w okresie międzywojennym na ziemiach polskich,  w różnych regionach i środowiskach. Znajdą się tu także anegdoty oraz opisy gaf, wynikających zwykle z nieznajomości zachowań uznawanych za właściwe. Publikacja nie pretenduje do opracowania naukowego, lecz jest swobodną i subiektywną prezentacją wybranych tematów." Nic dodać, nic ująć - trudno trafniej okreslić tematykę i charakter tej publikacji.Warto jednak przybliżyć jeszcze kilka elementów.

 Księga składa się  z 11 rozdziałów. Ich tytuły np. "Maniery wojskowe- sam szyk", "Co przystoi kobiecie", "Za stołem", "W kawiarni, w lokalu, na balu", "Gafy, pojedynki, kłopoty", "Dzieci i młodzież" mówią same za siebie. Treść opiera się na  bogatym materiale źródłowym obecnym w licznych cytatach. W obszernej bibliografii znajdziemy nie tylko kodeksy, podręczniki i poradniki takie jak np. "Polski kodeks honorowy" W. Boziewicza, "Zwyczaje towarzyskie..."Z. Sarneckiego, czy M. Rościszewskiego, "Kodeks towarzyski" K. Hojnackiej, ale i książki kulinarne oraz beletrystykę np. "Rajska jabłoń" P. Gojawiczyńskiej czy "Kariera Nikodema Dyzmy" T. Dołęgi- Mostowicza. Integralną część stanowią ilustracje: ryciny oraz fotografie z adekwatnymi podpisami. Całość wypada dość zgrabnie. Nieco irytujące wydawało mi się tylko wyróżnianie pierwszego wyrazu każdego akapitu wersalikami i podkreśleniem.

"Dobre maniery w przedwojennej Polsce" to pięknie i elegancko wydana skarbnica ciekawostek. Uwagą obdarzą ją na pewno miłośnicy Dwudziestolecia Międzywojennego, którzy interesują się kulturą i obyczajami tamtego okresu. Sięgną doń również osoby pasjonujące się tematyką zmian obyczajowych, form towarzyskich, obrazem życia w minionych epokach, historią sztuki, modą, stylem.  To książka na kształt leksykonu, czy kompendium, którego przeważnie nie czyta się od deski do deski za jednym zamachem, ale podchodzi do niego wielokrotnie, wybierając interesujące nas zagadnienia, oglądając zdjęcia, szukając inspiracji. Znakomita propozycja na prezent - wartościowa publikacja będzie zarazem ozdobą półek.



Kulturę i obyczaje przedwojennych czasów zgłębiałam dzięki uprzejmości Księgarni Matras. 

Dziękuję serdecznie.




Moja lista blogów