niedziela, 4 listopada 2012

Cynamonowy listopad pod klepsydrą


Źródło: Instytut Książki
Listopad 2012 został przez Senat uchwalony miesiącem poświęconym Brunonowi Schulzowi. 19-ego listopada br. mija 70-ta rocznica śmierci pisarza i rysownika z Drohobycza. Jego spuścizna artystyczna jest niewielka, ale jakże cenna i wartościowa.

Obchody Miesiąca Schulzowskiego prezentują się dość bogato i ciekawie. Oto krótkie kalendarium:

8.11 - Kraków - wystawa "Xsięga Bałwochwalcza Brunona Schulza (1892-1942)"
14.11 - Kraków - w Fundacji Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu - spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim – "Moja przygoda z Schulzem" – promocja książki pt. "Zatracenie sie w Schulzu" (PIW  2009)

 14 -18 .11- Wrocław -Festiwal Brunona Schulza, spotkania i dyskusje poświęcone Schulzowi, a także stosunkom polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckim oraz o śladach tych relacji w literaturze i sztuce.

  18- 23.11 - Kielce-  XVIII Festiwal Form Dokumentalnych Nurt 2012- edycja poświęcona autorowi "Sklepów cynamonowych".

23 - 25.11 -Łódź- muzyczno-teatralny weekend z Schulzem  – Teatr PINOKIO  spektakl "Bruno Schulz – "Historia występnej wyobraźni", koncert zespołu Bubliczki oraz koncert zespołu Bruno Schulz.

26.11 - Książnica Płocka- wernisaż wystawy "Bruno Schulz. W samotność swą zaklęty" oraz spotkanie z Janem Gondowiczem (autorem książki Schulz. – Warszawa: Edipresse, 2006)

  Do 30.12 w warszawskim Muzeum Literatury można oglądać wystawę zatytułowaną "Rzeczywistość przesunięta"- największy zbiór prac plastycznych Brunona Schulza udostępniony szerokiej publiczności. 

Wydarzenia związane z obchodami rocznicy będą miały miejsce również za granicą:

10.11 - Amsterdam -w Openbare Bibliotheek  "Wieczór z Brunonem Schulzem"a w Chicago (University of 19 i 20 listopada- Chicago -  konferencja - o Schulzu opowiedzą  literaturoznawcy z Niemiec, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Belgii i Polski.

Warto zajrzeć na stronę http://brunoschulz.eu/

Ze swojej strony proponuję miniwyzwanie- czytajmy prozę Schulza i książki jemu poświęcone, oglądajmy jego prace plastyczne, bierzmy udział ( w miarę możliwości) w wydarzeniach kulturalnych związanych z tą postaciąa następnie dzielmy się wrażeniami.

Zdaję sobie sprawę, że miesiąc to za krótki termin na uwzględnienie także i Schulza w pękających w szwach planach czytelniczych wielu osób, zatem może przyjmijmy czas tak gdzieś do końca lutego, co?
Zrobię specjalną zakładkę i tam zbiorę  linki do Waszych wypowiedzi, które możecie wrzucać pod tym postem.(Żeby było łatwiej znaleźć ten wpis, to będzie doń przejście w zakładce)
Zapraszam.20 komentarzy:

 1. niestety nie kojarzę nazwiska, ale dzięki wpisowi z nim się zapoznałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że wpis zainspiruje Cię do dalszych poszukiwań i odnajdziesz swoją cynamonową ścieżkę na oniryczno - fantastycznej "ulicy krokodyli" ;-)

   Swoją drogą, poczułam się jak kaganek oświaty ;-)

   Usuń
 2. Pomysł dobry, oby czasu starczyło :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choćby na jedno opowiadanie albo rysunek na pewno wystarczy :-)

   Usuń
 3. Postaram się podołać. :-) Muszę przejrzeć bibliotekę po babci, coś tam powinno być.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za podpowiedź, na wystawę w Krakowie wybiorę się z przyjemnością. Lubię Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod Klepsydrą. Przenoszą mnie w zupełnie inny świat... A rysunki Schulza także są niezwykłe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to zupełnie inny, niezwykły świat. Możemy liczyć na wrażenia z wystawy? Nie każdy bowiem ma możliwość się wybrać.

   Usuń
  2. Oczywiście, odezwę się po wystawie.

   Usuń
 5. Czytałam "Sklepy cynamonowe" jako lekturę i jakoś mi nie przypadła do gustu, chyba póki co nie sięgnę po kolejną książkę tego autora

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, to specyficzna proza, nie każdemu odpowiada. Przynajmniej jednak masz już wyobrażenie o niej.

   Usuń
 6. KOCHAM, kocham, k o c h a m

  Za tę cudowną logikę absurdu ;), zresztą Ty wiesz...

  A to zdjęcie - rodem ze sklepów cynamonowych:

  http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=zdjecie&ak=pokaz&id=578002

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.fotoik.pl/zdjecia/6561-20100730191311.jpg

   Usuń
  2. Wiem, wiem ;-) Sklepy cynamonowe- Twoje ukochane.
   Okiem obiektywu też może być, dołączę linki.
   A może skrobniesz słówko, czym są dla Cię "Sklepy..."

   Usuń
  3. Spróbuję, ale nie wiem jak mi to wyjdzie. Czytałam dość dawno, warto byłoby odświeżyć pamięć... bo wspomnienia mogą być nieco przekłamane :)

   Ale! Co mi się śniło ostatnio :D Na świetlisto-złotej tczewskiej ulicy jeden mały, okrągły z ogonem, drugi wysoki, we fraku z kapeluszem... Jaka to książka? Po takim opisie, nie wygląda na M&M, a jednak, śniąc byłam przekonana, że to Mistrz i Małgorzata.

   Usuń
 7. Przeczytałam jedną, jedyną książkę B.Schulza Sklepy cynamonowe. Było to jakiś ponad rok temu. Niestety nie przypadła mi do gustu; poetycki, manieryczny i metaforyczny język moim zdaniem, albo można pokochać, albo znielubić. Mnie przypadło w udziale to drugie. Może nie dorosłam, może nie zrozumiałam, może nie poczułam :( Może jeszcze kiedyś zaryzykuję, ale wydawało mi się, że Sklepy są najbardziej reprezentatywnym utworem tego pisarza. Jeśli chcesz podam ci link do recenzji, ale jeśli to się nie liczy (przeczytane już jakiś czas temu) to nie będę się wcinać. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ bardzo proszę o link. Nadrzędną sprawa jest dzielenie się wrażeniami (niezależnie czy będą pozytywne czy negatywne) i dyskusja na temat, a nie czas, kiedy kto co przeczytał. Wcześniejsze wypowiedzi też mogą być jak najbardziej.
   Pozdrawiam również.

   Usuń
  2. W takim razie podaję link do mojego starego bloga i recenzji Sklepów cynamonowych http://ggpodroze.bloog.pl/id,329618075,title,Sklepy-cynamonowe-Bruno-Schulz,index.html?ticaid=5f7c6

   Usuń
 8. O, nawet nie wiedziałam :) Dzięki za informację :)

  OdpowiedzUsuń
 9. aaaaa,może się przejdę na festiwal we Wrocławiu...aaaa zobaczę czy pogoda mnie nie zatrzyma w domku

  OdpowiedzUsuń

'Napisz proszę, chociaż krótki list" ;-)

Moja lista blogów