środa, 15 kwietnia 2015

Dwudziestolecie Portu Literackiego

/Źródło: materiały prasowe- Biuro Literackie/

Dostałam zaproszenie na tę literacką ucztę, jednakowoż z powodów rodzinno-zdrowotnych nie planuję wyjazdu. Gdyby ktoś jednak był we Wrocławiu, albo miał ochotę się wybrać - polecam, bo festiwalowe wydarzenia zapowiadają się arcyciekawie i zacnie.
Pozwólcie, że za pomocą wybranych informacji wyciętych z materiałów promocyjnych, przybliżę Wam program Portu Literackiego 24-26.04.2015.

Jubileusz festiwalu, który w 1996 roku rozpoczął się w Legnicy, a w 2004 przeniósł się do Wrocławia, nie będzie przesadnie huczny. W centrum skromnych wydarzeń znajdą się najważniejsi bohaterowie imprezy oraz ich premierowe książki. To pierwsze takie spotkanie od 1999 roku. 


Obchodzący w tym roku dwudziestolecie Port Literacki zaprasza na trzydniową podróż po najważniejszych wydarzeniach i projektach z całej swojej historii. W ostatni weekend kwietnia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będzie można słuchać starych i nowych wierszy blisko czterdziestu polskich poetów, którzy w ciągu dwóch dekad trwania festiwalu na dobre odmienili naszą literaturę.

Jubileuszowy Port to czternaście wydarzeń, w tym przypomnienie cyklu "Barbarzyńcy i nie" z Darkiem Foksem, Krzysztofem Jaworskim i Grzegorzem Wróblewskim – uczestnikami pamiętnego wieczoru w zakładzie fryzjerskim z 1997 roku. Spotkanie poprowadzi Marcin Baran.

Następnie przywołany zostanie "Dom bez kantów" Tadeusza Pióry, Andrzeja Sosnowskiego i Fantomasa z 1998 roku. Autorów na scenę wprowadzi nieobecny od lat w Porcie Krzysztof Siwczyk
Kolejne wydarzenie, "Wiersze z gazet" z pytaniami Jerzego Jarniewicza, przypomni słynny wieczór autorski Bohdana Zadury z 1998 roku, w trakcie którego autor serwował naleśniki, oraz festiwalowe spotkanie Ryszarda Krynickiego z udziałem Zbigniewa Macheja z roku 1999.

Ostatni akcent Fortu Legnica to pamiętna "Odsiecz" – na festiwal w 1999 roku zaproszono najciekawszych wówczas autorów po debiucie. Dobry wybór potwierdza fakt, że wszyscy uczestnicy tamtego wydarzenia wciąż wydają nagradzane książki. W sobotni wieczór premierowe publikacje zaprezentują: Roman Honet, Marta Podgórnik i Filip Zawada. Towarzyszyć im będzie uczestnik "Odsieczy" z 2006 roku – Jacek Dehnel.

W niedzielę przywołani zostaną "Poeci na nowy wiek". W towarzystwie Edwarda Pasewicza nowe poetyckie tomy przedstawią: Justyna Bargielska, Joanna Mueller oraz Julia Szychowiak. Następnie pojawią się "Ambasadorzy poezji": Marcin Sendecki, Dariusz Sośnicki i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Warto przypomnieć, że Sendecki jest jednym z pomysłodawców imprezy, a dla Dyckiego czytanie w Legnicy było pierwszym publicznym występem.         


Konkursowi "Krytyk z uczelni" towarzyszyć będzie niedzielne "Śniadanie krytyków", debatujących na temat "Wielkiego kanionu" (tytuł nawiązuje do jednej z festiwalowych serii książek). Każde z tych przedsięwzięć doczeka się spotkania. Poprowadzą je dziennikarze radiowej Trójki – Dariusz Bugalski i Agnieszka Szydłowska. Wezmą w nich również udział finaliści poszczególnych konkursów, a do wygrania będzie łącznie blisko czterdzieści tysięcy złotych! 

Festiwal zainauguruje w piątek 24 kwietnia "Strefa Karpowicza" oraz prezentacja spektaklu "Niewidzialny chłopiec"w reżyserii Weroniki Szczawińskiej na podstawie dramatu, który znajdzie się w 6. tomie "Dzieł zebranych"Tymoteusza Karpowicza. Do Portu powrócą także dzieci – nową książkę dla nich przygotował Jacek Podsiadło. Jej premiera w towarzystwie autora ilustracji Daniela de Latour i prowadzącego spotkanie Wojciecha Bonowicza w niedzielę 26 kwietnia o 10:00.

Wieczór pod hasłem "100 wierszy polskich stosownej długości" będzie wspólnym czytaniem blisko czterdziestu autorów. Wyboru poezji do wydanej z tej okazji antologii dokonał Artur Burszta, twórca i organizator wszystkich edycji festiwalu. Temu i pozostałym spotkaniom towarzyszyć będzie muzyka nowego zespołu Patrycji Hefczyńskiej,Marcina Kowalskiego i Łukasza Klausa G.A.N.G, czyli Girl and Nervous Guy.

Oprócz wspomnianych wyżej autorów we Wrocławiu pojawią się między innymi: Julia Fiedorczuk, Konrad Góra, Mariusz Grzebalski, Łukasz Jarosz, Bogusław Kierc, Urszula Kozioł, Tomasz Majeran, Bartłomiej Majzel, Piotr Matywiecki, Krystyna Miłobędzka, Anna Podczaszy, Szymon Słomczyński, Dariusz Suska, Adam Wiedemann i Adam Zdrodowski. Przypomniana będzie także twórczość zmarłego przed rokiem Tadeusza Różewicza.

Specjalnymi gośćmi imprezy będą również zaprzyjaźnieni z Portem muzycy: Kora, Lech Janerka oraz Krzysztof (Grabaż) Grabowski tym razem występujący w roli poetów. Po literackim finale "100 wierszy polskich stosownej długości" festiwal przeniesie się do Starego Klasztoru przy ulicy Purkyniego, gdzie odbędzie się koncert "Portowe piosenki" z premierowymi wykonaniami utworów do wierszy autorów Portu i Biura Literackiego, który uświetni specjalny występ zespołu Pustki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny – z wyjątkiem spektaklu "Niewidzialny chłopiec" oraz koncertu Pustek. Festiwal realizowany jest przy wsparciu Miasta Wrocław oraz Biura Festiwalowego 2016. 
Więcej informacji znaleźć można na stronie portliteracki.pl.

2 komentarze:

  1. Kochaaana, to jest musowa impreza! Artur Burszta straszy,że to może być ostatni Port, ale ja sobie nie wyobrażam Wrocławia bez Portu Wrocław. Może jednak rozważysz przyjazd, bo taka okazja już się może nie powtórzyć

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, jestem uwiązana terminami i okolicznościami, o których nie będę głosić publicznie.
    Za to będę współpracować z BL, może odkryję świat współczesnej poezji, dotąd mi dość obcy... :-)

    OdpowiedzUsuń

'Napisz proszę, chociaż krótki list" ;-)

Moja lista blogów