niedziela, 19 stycznia 2020

Moda na Auschwitz??


Z góry przepraszam za kontrowersyjny tytuł, ale wydaje mi się, że trafnie oddaje temat mojej wypowiedzi. Jakiś czas temu, przy okazji otrzymanej do recenzji książki "Motyl i skrzypce", wspomniałam, że nasunęła mi się pewna refleksja. W końcu zebrałam się, by myśl ubrać w słowa.
Zaobserwowałam, że ostatnio niczym grzyby po deszczu pojawiają się książki z "Auschwitz" w tytule.
Np."Kołysanka z Auschwitz", "Położna z Auschwitz", "Tatuażysta z....", "Bibliotekarka z....", "Tajemnica z...." , "O chłopcu, który poszedł za tatą do...."., "Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość", "Motyl i skrzypce"- tu napis na okładce głosi: "poruszająca historia o sile kobiet i miłości w Auschwitz".
Nie chcę dyskutować o jakości i rzetelności tych książek (nie czytałam jeszcze żadnej), zakładam optymistycznie, że większość jest co najmniej dobra. Niepokoi mnie natomiast samo zjawisko. Czyżby tworzył się nowy trend? Że wszystko, co z "Auschwitz" w tytule się sprzeda? Zwabi zaciekawionych czytelników? Że wystarczy osadzić fabułę romansu czy rodzinnego dramatu w obozowych realiach II Wojny Światowej albo napisać fabularyzowaną opowieść opartą na prawdziwych postaciach, faktach, i już będzie bestseller? Teraz niemal wszystkie autorki ( a także autorzy) - mam tu na myśli literaturę lżejszego kalibru - jak jeden mąż (albo jedna żona) co roku koniecznie muszą napisać "powieść świąteczną" o zimie, Bożym Narodzeniu, aniołach, dzwoneczkach i Mikołaju, a chociaż wziąć udział w antologii opowiadań świątecznych z choinką w tle. Czy niedługo wyznacznikiem popularności ( i gwarancją sprzedaży twórczości danego autora) będzie książka, na której wołami będzie stało "Auschwitz"?
Nieco martwi ( a nawet trochę przeraża) mnie wykorzystanie tej trudnej i ważnej tematyki (o której owszem trzeba wiedzieć i pamiętać - lepiej jednak opierać się na rzetelnych źródłach) jako motywu popularnego w beletrystyce. Obok solidnie napisanych książek opartych na historiach z Auschwitz (tudzież innych podobnych miejsc) mogą ( i pewnie będą) pojawiać się... czytadła mijające się z prawdą, lekko traktujące o tamtejszych warunkach, przekłamujące rzeczywistość, przedstawiające fałszywe treści.
Bardzo jestem sceptycznie nastawiona wobec tej "mody". Jakoś mi to zgrzyta...
Jak się okazuje, nie tylko mnie. Dziś wpadłam na taki oto artykuł:

http://smakksiazki.pl/handel-smiercia-trzeba-sprzedac/?fbclid=IwAR0QtRZyYBySUcGMiRnruHg4nye_C3RYrE8wF58Iqpkv46znZlglRH3pwO0

środa, 15 stycznia 2020

Komiksy, komiksy... "Tamara Łempicka"

                                                                  Marginesy, 2019

Recenzja pod linkiem:


/http://zycieipasje.net/2020/01/08/szpieg-w-ksiegarni-tamara-lempicka-v-greiner-d-collignon-recenzja-komiksu/




powieść graficzna
"ludzie, których powinieneś znać, bo...", czyli książki o znanych osobach
książka z podręcznej biblioteczki/ z nocnego stolika



"Przebierańcy i przechodnie" P. Wojciechowski


"Przebierańcy i przechodnie. Opowiadania warszawskie" Piotr Wojciechowski, Biblioteka Słów, 2019

Dziś tylko taka krótka noteczka, recenzja będzie w późniejszym terminie.

Literackie puzzle: 18 opowiadań, każde można czytać osobno (bo stanowi zwartą całość), ale razem splatają się w wielowątkową powieść, przewijają się w nich ciekawi bohaterowie w różnym stopniu ze sobą spokrewnieni, spowinowaceni, zaznajomieni. Indywidualiści, outsajderzy, samotnicy, fighterzy.
Tematy różnorodne, ogólnie wszystkie odcienie życia, bez tanich chwytów wobec czytelnika.
Bardzo dobra proza, wsiąkłam w nią bez reszty.


Książka przeczytana w ramach wyzwania/zabawy Trójka E-pik, styczeń 2020




powieść graficzna
"ludzie, których powinieneś znać, bo...", czyli książki o znanych osobach
książka z podręcznej biblioteczki/ z nocnego stolika

piątek, 3 stycznia 2020

"Opowiadania bizarne" Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk, Opowiadania bizarne, Wydawnictwo Literackie, 2019

"Opowiadania bizarne" są doprawdy... dziwne. Podeszłam do tej książki bez uprzedzeń i oczekiwań. Po lekturze mam mieszane uczucia.
Zdecydowanie wolę Olgę Tokarczuk w dłuższych formach i raczej mam sentyment do dawnych książek niż potrzebę czytania wszystkiego, co wyjdzie spod pióra Noblistki, którą uwielbiam za całokształt, nie tylko literacki.
Tom zawiera dziesięć opowiadań, bardzo różnorodnych (każde z innej beczki, zarówno jeśli chodzi o  miejsce i czas akcji, jak i o tematykę) i  - w moim odczuciu - nierównych.
Nie każde wzbudziło moje zainteresowanie, niektóre owszem, ale były też takie teksty, które "przeciekły mi przez palce" jak czas poświęcony na ich czytanie. Po prostu ich treść nie bardzo mnie obchodziła, nie porwała. Nie zostaną mi w pamięci. Teoretycznie nic im nie można zarzucić ( są dobrze, sprawnie opowiedziane) oprócz braku wywołania emocji, efektu "wow". Do tych "nijakich" w moim odczuciu zaliczam głównie "Serce" (starsze małżeństwo, w tym on po przeszczepie serca, podróżuje po Azji, szukając - sensu życia? ) i "Prawdziwą historię" ( profesor obcokrajowiec świadkiem śmierci przechodnia, oskarżony staje się ofiarą, panika ucieczki)  - ich fabuła jest dość dramatyczna, ale jakby bez puenty, w sumie nie wiem sama, co dała mi ich lektura.
"Wizyta" (o takiej jakby rodzinie egonów/robotów/androidów?) oraz "Kalendarz ludzkich świąt" ( o masażyście Ilonie  i dziwnym bycie zwanym Monodikosem) to typowe science-fiction, ciekawe, dość wciągające, przyznam - choć niekoniecznie gustuję w tym gatunku. Skojarzyło mi się z Lemem, ale nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w tego typu literaturze, by odnieść się szerzej. Te opowiadania mogłyby by być zalążkami niezłych powieści, podobnie jak "Góra Wszystkich Świętych" z motywem klonowania i relikwii ( to z kolei "pachniało" mi prozą K. Ishiguro). Zdecydowanie tu wszystko zostało stłumione, forma ograniczała rozwinięcie wątków.
Najbardziej podobały mi się "Przetwory" (oj, chyba już zawsze będę myśleć o gąbce w sosie pomidorowym i grzypkach  przy kiszeniu ogórków) i "Szwy" (skarpetki rządzą ;-D ), może dlatego, że takie najzwyczajniejsze, ale bardzo klimatyczne, niemal jak kawałki z "Domu dziennego, domu nocnego".

Właściwie co my tu mamy... Trochę baśniowości ("Zielone Dzieci" i księżycowa kraina), trochę zwyczajności ( pełne rutyny życie owdowiałego staruszka - "Szwy"),  nieco historii, filozofii, religii, techniki, s-f... Klonowanie i ekologia. Mięso hodowane w inkubatorach i sterty plastiku pozostające na cmentarzysku świętych krów. Odwieczne pytania o sens życia, istnienie cierpienia  i zła. Poszukiwanie własnej tożsamości, samotność.
Kogel mogel.

W sumie trudno znaleźć coś, co łączyłoby wszystkie opowiadania. Ta tytułowa bizarność to trochę taka "naklejka", tak jak w ofertach handlowych ciągle czytamy "modna sukienka" "modny szal", "modne kalosze" - a każde innego stylu, fasonu, wzoru i koloru. Każdy tekst jest inny, dziwny na swój sposób. Albo i nie dziwny.
Szczerze, to ja tej zapowiadanej nieprzewidywalności i wzbudzanej grozy nie doświadczyłam, wytrącenia ze strefy komfortu też niespecjalnie.
Każdy ma jednak swoje własne pojęcie/poczucie dziwności, może całkiem inaczej odczytać te teksty.

Na pewno nie poleciłabym tej książki na pierwsze spotkanie z twórczością Olgi Tokarczuk i na pewno nie postawiłabym jej w gronie moich ulubionych zbiorów opowiadań. Cieszę się jednak, że miałam możliwość przeczytania tych opowiadań i wyrobienia sobie własnego zdania.
Zatęskniłam jeszcze bardziej do "Domu dziennego, domu nocnego" i  czekam za zupełnie nowe książki Noblistki.







czwartek, 2 stycznia 2020

PRZECZYTANE 2019 R.



Nadszedł czas na czytelniczy remanent 2019 r. Wyobraźcie sobie, że w minionym roku wcale nie spisywałam przeczytanych książek, bo... mi się nie chciało.
 A teraz nieco się namęczyłam, bo uznałam, że jednak bym chciała mieć taką listę i wypisywałam tytuły nie tyle z pamięci, ile na podstawie opublikowanych  (głównie na stronie zycieipasje.net) recenzji, podsumowań w comiesięcznych wyzwaniach "Pod hasłem" i "Trójka E-pik", a także konta w bibliotece. Być może coś umknęło, trudno. Nie liczyłam książeczek dla najmłodszych typu "Świnka Peppa" czy "Turlututu", takich krótkich, czytanych co jakiś czas, ani tych czytanych rozdziałami ( na zmianę z mężem) starszej na dobranoc.
Wyszło 66 książek plus 9 komiksów i 24 audiobooki, razem 99 (!!!Aż się sama przeraziłam).
Korekta! Znalazłam jeszcze zapiski, z których wynika, że na początku 2019 r przeczytałam jeszcze 4 ( dopisane na końcu poniższej listy), czyli  70+9+24 = 103.


Przeważały publikacje wydawnictw Marginesy oraz MG, audiobooki - Storybox.
To był rok komiksów, literatury górskiej,  klasycznych i komediowych powieści kryminalnych. Nie brakowało klasyki i literatury zwanej umownie "kobiecą". Trafiała się literatura popularnonaukowa i poradniki.
Szczególnie ciepło wspominam "Bezsenne noce, senne dni" A. Białowąs - z moją notą na okładce.

Moje  tegoroczne (2019 r) "naj" to:

 "Ilustratorki, ilustratorzy..."  B. Gawryluk
"Wąż z Essex" S. Perry
"Patyki, badyle" U. Zajączkowska
"Zazdrośnice" E.-E. Schmitt
"Olive Kitteridge" E. Strout
"Małe kobietki" L. Alcott

 


PRZECZYTANE 2019 R.

lista niechronologiczna
1)     "Olive Kitteridge" Elisabeth Strout
2)     "Skrzywdzeni i poniżeni" F. Dostojewski
3)     "Jeszcze więcej nieboszczyków, czyli śledztwo z pazurem" M. Kursa
4)     "Noelka" M. Musierowicz
5)     "Drzewo do samego nieba" M. Terlikowska
6)     "Ilustratorki, ilustratorzy..." B. Gawryluk
7)     Manaslu. Góra Ducha, Góra Kobiet" M. Witkowska
8)     "Wtedy w Loszoncu" P. Balko
9)     "Małe kobietki" L. M. Alcott
10)            "Lisy" L. Jones
11)            "Przecięcie" W. Nerkowski
12)            "Wąż z Essex" S. Perry
13)            "Ojciec i ojciec" Karel van Loon
14)            "Sen u dzieci" Kaczor, Szczęsna
15)            "Matki i córki" Ałbena Grabowska
16)            "Bogowie pokazują klaty" B. Gaston
17)            "Czarne liście" M. Wolny
18)            "Zabójstwo na cztery ręce" K. Morawiecka
19)            "Był sobie pies 2" W. Cameron
20)            "Rana" W. Chmielarz
21)            "Stylistka podbija Manhattan" R. Nixon
22)            "Gracz" F. Dostojewski
23)            "Top Dogg" J. Lapidus
24)            "Dwa bieguny" E. Orzeszkowa
25)            "Patyki, badyle" U. Zajączkowska
26)            "Peety. Pies, który uratował mi życie" E. O'Grey, M. Dagostino
27)            "Kiedy zapada mrok" J. Cabre
28)            "Jaszczur" H. Balzak
29)            "Bezsenne noce, senne dni" A. Białowąs
30)            "Green witch..." A. Murphy-Hiscock
31)            "Ławeczka księżnej Daisy" G. Kańtor
32)            "Tarot przy kuchennym stole" M. Cynova
33)            Kobiety nieidealne: Baśka" Kawka/Hayles
34)            "Gosta Berling" Selma Lagerloff
35)            "Pochowani w niebie" Zuckerman/Padoan
36)            "Jak działa pamięć?" Ostby
37)            "Książka o wodzie" A. Kardaś
38)            "Stracony list" J. Cantor
39)            "My, psy. czyli czapka kapitana Yamamoto"
40)            "Polscy himalaiści" D. Jaroń
41)            "Kobiety nieidealne: Joanna" Kawka/Hayles
42)            "Kobiety nieidealne: Iza" Kawka/Hayles
43)            "Gorzka czekolada, Tom 2 opowiadania
44)            "Ja, z bajkowa" E. Radomska
45)            "No, Asiu" M. Krajniewska
46)            "Pawilon szósty" Czechow
47)            "Zazdrośnice" E-E Schmitt
48)            "Śledztwo na cztery ręce" Christie
49)            "Tajemnica Błękitnego Expresu"A. Christie
50)            "Dolina mgieł i róż" A. Krawczyk
51)            "Pamiętnik Czarnego Noska" J. Porazińska
52)            "Pamiętnik księgarza" S. Bythell
53)            "Robert Biedroń. Pod prąd"
54)            "Kocha, lubi, szpieguje" J. Szarańska
55)            "Wiedźmy na wakacjach" M. Kursa
56)            "Plama na Złotej Puszczy" B. Mrówczyński
57)            "Troje na huśtawce" N. Socha
58)            "Noc w Berlinie" G. Kozera
59)            "Marzenia szyte na miarę" K. Wilczyńska
60)            "Zatopiona zima" J. Hopkin
61)            "Spisek scenarzystów" W. Nerkowski
62)            "Kukuczka" Kortko/Pietraszewski
63)            "Pejzaż z aniołem" M. Kordel
64)            "Tam, gdzie jesteś" T. Betcher
65)            "Pogarda" A. Moravia
66)            "Moja kochana, dumna prowincja" K. Filipowicz 
 67 "Wędrowcy" J. Papuzińska 
68 "Ogród małych kroków" A. Waxmann 
69 "Straszyć nie jest łatwo"M. Pałasz 
70 . "Nawiedzony dom" J. Chmielewska

Pow. graf./Komiksy ( wyd. Marginesy)

1.     "Fale"

2.     "Tetris"

3.     "Audubon"

4.     "Darwin"

5.     "Artemizja"

6.     "Mój nowojorski maraton"

7.     "Eileen Gray..."

8.     "Tamara Łempicka"
   

9.   "Neurokomiks"

Audiobooki

1.     "Nie ma" M. Szczygieł
2.     "Projekt prawda" M. Szczygieł
3.     Pani Henryka i morderstwo w autokarze" K. Gurnard
4.     "Wioletka na tropie zbrodni" K. Gurnard
5.     "Milaczek" M. Witkiewicz
6.     "Adaś Mickiewicz" J. Skworz
7.     "Mania Skłodowska" J. Skworz
8.     "Nieboszczyk wędrowny" M. Kursa
9.     "Noc między Tam i Tu" M. Krajewska
10. "Emil, kanarek i rudy pies" M. Krajewska
11.  "Morderca na plebanii" K. Morawiecka
12. "Śledztwo od kuchni" K. Morawiecka
13.  "Kapelusz pani wrony" Parlak
14. "Trzy razy tak" Rudnicki
15.  "Demony na smyczy" A. Onichimowska
16.  "Lot komety" A, Onichimowska
17. "Hera, moja miłość, A. Onichimowska
18. "Podróże z moją kotką" A. Ziółkowska-Boehm
19. "Bulbes i Hania Papierek" Onichimowska
20. "Czas meteorów" Onichimowska
21. "451 stopni Fahrenheita" R. Badbury
22. "Hasztag" R. Mróz
23. "Nowele wybrane" Sienkiewicz
24.  "Dziadek do orzechów" Hoffman













Moja lista blogów